Operace sítnice a sklivce - Pars plana vitrektomie (PPV)
Operace technikou Pars plana vitrektomie (PPV) se nazývá dle místa, kterým chirurg vstupuje do oka, aby provedl potřebné zákroky v oblasti sítnice a sklivce. Jedná se o velmi důležitý a často i zrak zachraňující operační zákrok. Provádí se ambulantně v lokální anestezii, po zákroku pacient odchází domů.
Indikace k zákroku
Samotnému zákroku vždy předchází specializované vyšetření včetně OCT angiografie. Doporučení k provedení operačního výkonu technikou PPV je v Očním centru Praha u následujících onemocnění sítnice a sklivce:
- Onemocnění na rozhraní sklivec-sítnice: makulární díra, epiretinální membrána, vitreomakulární a vitreoretinální trakční syndrom
- Onemocnění sítnice: makulární edémy, odchlípení sítnice, diabetická retinopatie
- Onemocnění sklivce: sklivcové zákaly, záněty a úrazy sklivce, krvácení do sklivce
Operace “Pars plana vitrektomie” je v Očním centru Praha plně hrazena všemi zdravotními pojišťovnami.
Průběh operace
Operační zákrok je ambulantní a trvá přibližně 30 minut. Je nebolestivý - oko je v rámci předoperační přípravy znecitlivěno kapkami a ještě před zahájením operace i injekcí s anestetiky do prostoru za oko.
Pars plana vitrektomie je náročný chirurgický výkon, který se provádí na operačním sále pod mikroskopem. Chirurg vstupuje do oka tenkými nástroji přes tři mikrootvory a uvnitř oka poté provádí potřebné zákroky. Během zákroku je z oka odstraněn sklivec a postižená místa sítnice jsou ošetřena laserem či pomražením (kryokoagulace). V závěru výkonu je sklivec nahrazen infuzní tekutinou nebo tzv. vnitřní tamponádou - expanzivním plynem nebo silikonovým olejem. Vnitřní tamponáda se používá v případech, kdy je potřeba tlačit na sítnici tak, aby se zahojila v požadované poloze.
Operační rány se díky speciální samouzavírací technice obvykle nešijí. Oko je do druhého dne zakryto sterilní náplastí. Po operaci pacient odchází s doprovodem domů.
Kontrola a pooperační péče
První den po zákroku proběhne pooperační kontrola, během které odborný lékař zkontroluje pooperační nález.
Doporučení po operaci
- kapat oční kapky dle doporučení lékaře
- dodržovat polohování hlavy dle doporučení lékaře
- 1 týden po operaci je vhodné zůstat v klidu v domácím prostředí
- 3 týdny po operaci doporučujeme:
- vyhnout se zakouřenému, zaprášenému či špinavému prostředí, vyhnout se kontaktu s domácími zvířaty
- nesahat do oka sahat a oko si mnout, nepoužívat líčidla ani odličovadla
- vyhnout se velké fyzické zátěži (zvedání těžkých břemen, sportovní aktivity, prudké ohýbání a zůstávat dlouhou dobu v předklonu)
- vyhýbat se plavání v bazénu či koupalištích, chodit do sauny, solária
Polohování po operaci
V některých případech je po operaci sítnice a sklivce lékařem doporučeno polohování, které je nezbytné pro správné umístění plynové nebo olejové náplně oka.
Existují tři varianty polohy hlavy: 1. poloha obličejem dolů, 2. poloha obličejem dolů na pravé tváři a 3. poloha obličejem dolů na levé tváři.
Konkrétní typ polohy hlavy určuje pacientovi lékař. Polohuje se s cca 5-10 minutovými přestávkami. Pacient by neměl ležet na zádech.