V období od 23.12.2024 - 3.1.2025 je Oční centrum Praha z důvodu vánočních a novoročních svátků zavřené.

Chci se objednat

Tipy pro alergické oči

30.04.2024
Tipy pro alergické oči

Jaro si řada z nás spojuje s velmi krásným obdobím, kdy se otepluje, všechno zelená a kvete. Letos jsme se hezkého počasí dočkali o něco dříve než v minulých letech. Pro mnohé ale jaro znamená období, kdy se také znovu objevuje alergie a s tím i zátěž pro jejich oči, které svědí, pálí a slzí. Alergie očí je nejen nepříjemná, ale může být pro náš zrak i nebezpečná. Jak na alergie vyzrát a našim očím ulevit?

„Alergie je vlastně přehnaná reakce našeho imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí, jako jsou například pyly, prach, plísně či zvířata. Zdravý organismus si těchto látek nevšímá, ale alergický organismus je na tyto alergeny citlivý a vlastně proti nim bojuje, jako by šlo o nebezpečnou infekci. Oční alergie je tak způsobena tím, že se alergen dostane do očí a imunitní systém na to začne reagovat. A právě to vede k zarudnutí, pálení a slzení očí,“ vysvětluje MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha. 

Sedm tipů pro alergické oči

  • Vyhnout se pobytu venku v době, kdy je koncentrace pylu nejvyšší (obvykle v ranních hodinách).
  • Udržovat okna uzavřená, aby se minimalizovalo pronikání pylu do domu, v autě používat klimatizaci či ventilační systém s pylovým filtrem.
  • Při pobytu venku používat sluneční brýle nebo brýle s bočními kryty, aby se minimalizovalo vystavení očí alergenům.
  • Pravidelně si mýt oči, obličej a ruce, abyste odstranili alergeny. Častěji mýt i vlasy.
  • Na oči si nesahat ani je nemnout.
  • Používat oční kapky, umělé slzy nebo antihistaminika podle pokynů lékaře.
  • Na oteklé oči přikládat studené obklady, skvěle funguje odvar ze světlíku lékařského nebo heřmánku.

Přehnaná reakce oka na alergen způsobuje alergický zánět spojivek, který se projevuje zčervenáním očí, svěděním a pálením. Oko nadměrně slzí a mohou i výrazně opuchnout víčka. Příznaky oční alergie jsou obvykle doprovázeny i příznaky nosní alergie, jako je kýchání, ucpaný nos nebo naopak neustálé posmrkávání.

Oční alergie se nejčastěji objevuje během jarního období z důvodu pylové sezony, která přetrvává až do konce léta. V tomto období se dostává do vzduchu velké množství pylu z kvetoucích rostlin, stromů a různých druhů trav. Oční alergie ale může probíhat po celý rok a mohou na ni mít vliv alergeny, jako jsou například roztoči nebo domácí mazlíčci.

Co můžeme pro alergické oči udělat

Nejúčinnějším způsobem, jak alergii předcházet a tím ochránit oči, je se alergenům vyhýbat. V období zvýšeného výskytu pylů je vhodné sledovat pylové zpravodajství a omezit pobyt venku v čase, kdy je vysoká koncentrace pylů v ovzduší. Pokud v té době nemůžete zůstat doma, noste velké sluneční brýle, které co nejvíce zakryjí celou oblast kolem očí a alespoň částečně zamezí vniknutí alergenů do oka.

„Pokud již pacienta oční alergie trápí, určitě není vhodné si oči mnout. To by mohlo stav oka ještě více zhoršit,“ doporučuje pan doktor Zugar a dodává: „Po příchodu z venku je vždy vhodné opláchnout oči čistou studenou vodou a v průběhu celého dne používat umělé slzy, které zklidní citlivé oči, vyplaví ven alergeny a zvlhčí a stabilizují slzný film. Na již podrážděné oči je možné kapat antihistaminové oční kapky, které jsou volně dostupné v lékárnách a které zmírní zarudnutí a otok. Na oteklé oči je také vhodné přikládat studené obklady, které tyto příznaky zmírní.“

Alergie není vhodné podceňovat. Pokud základní doporučení nepomohou nebo se objeví bolest, silné zarudnutí či hnisavý výtok z oka, je vždy vhodné navštívit očního lékaře. Dlouhodobé nebo silné záněty totiž mohou způsobit komplikace i vážnější problémy se zrakem.