V období od 23.12.2024 - 3.1.2025 je Oční centrum Praha z důvodu vánočních a novoročních svátků zavřené.
Život bez brýlí je skvělý
Dny prevence zraku upozorňují na nutnost prevence očních vad, především pak u příslušníků složek Integrovaného záchranného systému, u nichž je dobrý zrak nezbytný pro výkon jejich povolání. Během předchozích 5 let bylo vyšetřeno více než 2500 strážníků, policistů a záchranářů a v letošních roce podstoupí vyšetření dalších 700 příslušníků záchranných složek. Akce startuje 21. listopadu a potrvá 3 dny.
V rámci Dnů prevence zraku přiveze Oční centrum Praha svou “mobilní kliniku” s týmem lékařů a sester přímo na pracoviště jednotlivých záchranných složek:
Během uplynulých 5 ročníků vyšetřilo Oční centrum Praha více než 2500 zdravotníků, strážníků, policistů a hasičů ve Středočeském kraji. A z výsledků vyšetření vyplývá, že pravidelné kontroly zraku mají smysl. U příslušníků, kteří podstoupili vyšetření opakovaně, bylo zaznamenáno zlepšení, měli správnou dioptrickou korekci v brýlích a zároveň se daří i podchytit vyšší nitrooční tlak.
„Jsem velmi rád, že nápad uskutečnit tuto akci před šesti lety se přeměnil v dlouhodobý významný projekt a pozitivní výsledky Dnů prevence zraku smysl celé akce dlouhodobě potvrzují.” říká primář Očního centra Praha MUDr. Radan Zugar a vysvětluje důležitost pravidelných očních vyšetření: „Smyslem preventivních prohlídek je rozpoznání a předcházení onemocnění, která zpočátku mohou probíhat i zcela nepozorovaně a bez obtíží. Příkladem může být zelený zákal, u kterého nám včasná diagnostika a léčba umožní předejít možným komplikacím nebo i trvalým ztrátám zraku. Preventivní oční prohlídku doporučujeme podstupovat jednou do roka a jsme potěšeni, že příslušníci IZS naše doporučení berou vážně.“
Vyšetření zraku v rámci Dnů prevence zraku není časově náročné a zabere asi 20 minut, zahrnuje i konzultaci s očním lékařem, který doporučí další případnou léčbu.
Během vyšetření v předchozích ročnících byl u cca 1/3 vyšetřených zachycen vyšší nitrooční tlak, který je nutné pravidelně kontrolovat z důvodu možného vzniku zeleného zákalu.
Zelený zákal neboli glaukom je oční onemocnění, při kterém dochází k postupnému odumírání vláken zrakového nervu. Jeho poškození může mít za následek úplnou ztrátu zraku. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že se rozvíjí zcela bez příznaků.Zelený zákal nelze vyléčit, jen včasná diagnóza a správná léčba ale dokážou výrazně zpomalit, někdy i zastavit průběh tohoto onemocnění.
O vyšetření zraku přímo na svém pracovišti je ze strany příslušníků jednotlivých záchranných složek dlouhodobě velký zájem.
„Možnost vyšetření zraku přímo na pracovišti využívá stále více našich zaměstnanců. Vnímáme význam prevence v oblasti našeho zdraví a těší nás, že právě díky této spolupráci je možné včas odhalit potíže se zrakem. Velkým bonusem navíc jsou odborníci, kteří přijedou za námi a vyšetření tak může absolvovat více zaměstnanců. Někteří strážníci využívají této možnosti opakovaně, ale každý rok přibývají i další,“ uvedla tisková mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.
„I v letošním roce jsme velmi rádi navázali na spolupráci s Očním centrem Praha a opět se připojujeme k úspěšné akci Dnů prevence zraku. Každoročně stoupá počet zájemců z řad Policie ČR o vyšetření a věříme, že se tato dnes již pravidelná aktivita opět setká s velkým ohlasem u příslušníků, u nichž je dobrý zrak při výkonu jejich nelehké služby nezbytností.“ Policie České republiky také apeluje při své preventivní činnosti na řidiče motorových vozidel, aby měli svůj zrak v pořádku a předcházeli tak možným kolizím v silničním provozu, proto je dobře, že sami jdeme příkladem a absolvujeme v hojném počtu preventivní vyšetření,“ řekla republiková koordinátorka prevence Policejního prezidia ČR pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová.
Copyright © 2024, Oční Centrum Praha a.s.
Všechna práva vyhrazena. Web vytvořen a spravován v iNDiGOmultimedia s.r.o.